A flexit hatásmechanizmusa
Ha a szervezetben az egyensúly felborul, akkor az izomrövidülések jönnek létre, melyek sokszor a fájdalmak (derék-, hát-, és egyéb ízületi fájdalmaknak) forrásai is. A megrövidült izmok és kötőszövetek nem képesek normális működésre, és akadályozzák a többi izom működését is. Ez az állapot ahhoz hasonlítható, mintha egy számmal kisebb, szűk ruhában kellene sportolnunk, és ezek a körülmények lerontanák a teljesítményünket. A megrövidült izmok ahelyett, hogy mozgatnának minket valójában a helyes mozgás akadályát képezik. A mozgás viszont akkor egészséges, ha könnyed, és nem akkor, ha görcsös és nehézkes.
A flexit terápiás helyzetei izomnyújtó/lazító hatásuk következtében elhárítják a mozgás-szervrendszerben keletkezett akadályokat. Ha az akadályok megszűnnek, akkor a mozgás újra felszabadulttá, harmonikussá, tehát egészségessé válik.
Mitől lesz feszes az izom és a kötőszövet:
- stressz hatására
- mozgásszegény/ülő életmód következtében
- helytelen terhelés, túlterhelés esetén
- helytelen edzésmódszertől (ide tartozik az edzés utáni nyújtás elhanyagolása is)
- ortopédiai elváltozások, betegségek kapcsán(pl.: hanyag-tartás, Scheuermann-kór, lúdtalp)
- ízületi sérülések, kopások hatására
- idegrendszeri sérülések következtében
Mi történik eközben az ízületekkel?
Az izmok, az inak, az ízületek és a csontok nem elválaszthatóak egymástól, együttesen alkotják mozgás-szervrendszerünket, folyamatosan hatást gyakorolnak egymásra.
Amikor az izmok feszesek, nem dolgoznak rendesen, akkor ennek következtében hosszú távon az ízületek is károsodnak; többek között kopások, mozgásbeszűkülések (kontraktúrák) jöhetnek létre bennük.
A mozgásproblémák másik eredete, amikor maga a károsodott ízület okozza az izmok rövidülését. Például, amikor egy szalagszakadás, vagy egy törés miatt az adott végtagot rögzíteni kell, és a hetekig tartó „kényszerpihenő” áll be.
Mi a megoldás a problémákra?
A problémák orvoslása az izomzat és a kötőszövet kezelésével indul. Mozgás-szervrendszerünk aktív elemei az izmok, torna során ezeket irányítjuk akaratlagosan.
A mozgás másodlagosan pozitív hatást fejt ki a rendszer passzív elemeire: az ízületekre és a csontokra. Ezért lehetséges az, hogy szisztematikus izomnyújtások hatására idővel enyhülnek az ízületi kontraktúrák is.